Medycyna chińska

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2019 roku uznała Tradycyjną Medycynę Chińską za oficjalną i skuteczną formę leczenia i zapobiegania chorobom. W jej ocenie jest to pełnoprawny system medyczny służący jako narzędzie do walki z chorobami. Medycyna chińska może być cennym uzupełnieniem konwencjonalnych metod leczenia. Dotyczy to zarówno stanów przewlekłych, jak i ostrych. Medycyna chińska skutecznie leczy zaburzenia oraz działa profilaktycznie, zapobiegając chorobom. W swoich założeniach bazuje na holistycznym podejściu do człowieka, a jej ideą jest odnalezienie przyczyny choroby i dotarcie do jej źródła, a następnie zastosowanie właściwych terapii, uwzględniających konstytucję człowieka, jego styl życia oraz otoczenie.

Zgodnie z klasyczną filozofią chińską człowiek stanowi odzwierciedlenie Wszechświata (Makrokosmos), a prawa, które nim rządzą mają swoje odwzorowanie w ciele ludzkim (Mikrokosmos). Niewątpliwym bogactwem Medycyny Chińskiej jest potężna wiedza o wzajemnych relacjach narządów wewnętrznych i wpływie psychiki oraz emocji człowieka na jego organizm. Opiera się ona na założeniach, ze ciało ludzkie to nie tylko mięśnie i narządy wewnętrzne, ale także uczucia i emocje, które bezpośrednio wpływają na stan ciała, istnieje bowiem ścisła zależność pomiędzy samopoczuciem umysłowym i zdrowiem fizycznym człowieka.

Medycyna Chińska opiera się przede wszystkim na profilaktyce chorób, w sposób skuteczny zapobiegając ich występowaniu. Nawet w przypadku wystąpienia jednostki chorobowej w ciele człowieka, możliwe do wykorzystania są instrumenty, które potrafią zatrzymać i kontrolować dane zburzenie, tak, aby uniknąć jego dalszego rozprzestrzenienia.